Zemin Temizleme Makinası Seçimi

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Zemin Temizleme Makinası Seçimi
Günümüzde geniş alanların temizliğinin vazgeçilmez makinası zemin temizleme otomatıdır. Ancak kullanıcılar tarafından ürün seçimi yapılırken bazı zorluklar yaşanmaktadır. Amacımız sizlere zemin temizleme makinası seçimi konusunda yol göstermek. 
 
        Zemin temizleme makinası basit manada; önde bir fırçalama mekanizması ile zemini fırçalayan ve arkadan kirli suyu vakumlayan makinalardır. Pis ve temiz su tanklarının büyüklüğü, fırçalama ve vakumlama motor güçleri, arkadan itmeli ve binicili tip olarak başlıca beliryici özelliklere sahiptir.
 
        Makina seçimi yapmadan önce temizleyeceğimiz zeminin özelliklerini iyi bilmemiz gerekiyor. Zemin düzgün betonlanmış veya seramik, mermer, taş gibi aşınmaya dayanıklı bir malzeme ile kaplanmış olması temizliği kolaylaştırır. Diğer önemli bir konu ise temizlenecek alanın büyüklüğü. Zemin temizleme makinası seçimini etkileyen diğer bir unsur ise temizlenecek yüzeyin ne tür bir kire maruz kaldığı. 
 
        Zemininiz düzgün betonlanmış ve ince toz, ayak izi, çamur gibi kirlere maruz ise ve temizleyeceğiniz alan 500 m2 ye yakın bir alan ise elektrikli zemin temizleme otomatı sizin işinizi kolaylıkla görebilecektir. Bu zemin temizleme makinasının en büyük dezavantajı kablolu olması ve temizlenen yüzeyde  kablo ile çakışma ihitmali operatörün işini zorlaştırmaktadır.  Özellikle restaurant, okul, yurt, hastane gibi işletmelerin alanlarında masa , sıra, yatak gibi alanı daraltıcı nesneler olması işi zorlaştırabilir. Bu tarz alanlara  özellikle dar alan temizleme otomatı  tavsiye ederiz. 
 
          Arkadan itmeli zemin temizleme makinası seçimi yaptığınız da dikkat etmeniz gerek bir diğer konu yürüyüş motoru olup olmadığı. Zira makinanın yürüyüşünde herhangi bir motor katkısı olmaması operatörün yorulmasına ve çalışma veriminin düşmesine sebep olmaktadır. Seçim yaparken makinanın sahip olduğu pis ve temiz su tankı hacmine dikkat edilmesi gerekir. Sürekli kullanılan zemin temizleme makinası küçük pis ve temiz su hacmine sahip ise işinizi yavaşlatabilir.
 
          Zemin temizleme alanı büyüdükçe binicili zemin temizleme makinası tavsiye edilmektedir. Çalışma verimi 2500 m2 / saat in üzerinde olan bu zemin temizleme otomatları hem işveren hem çalışan için işgücü tasarrufu sağlamaktadır. Binicili zemin temizleme otomatları; yüksek kirli ve temiz su tankları, yüksek vakum gücü, güçlü fırça motoru ile mükemmel temizlik sağlar. Özellikle alışveriş merkezi, depo, fabrika, kapalı otopark, hastane, okul gibi geniş alanlı işletmeler için işgücü tasarrufu sağlayarak işletmelere zaman ve para kazandırır.
 
           Kullanıcılar tarafından merak edilen diğer bir konu ise akülü zemin temizleme makinalarının verimliliği ve akülerin ömürleri. Günümüzde akü teknolijisi; artık kablolu makinalar ile akülü makinaların verimlerinin aynı olmasını sağlıyor. Kablolu makinaların kablo engeli kullanıcıların akülü makina kullanımını artırıyor ve akülü konforunu yaşayan kullanıcılar akülü zemin temizleme makinalarından vazgeçemiyor. Günümüz akü teknolojisi; 1000 kez ve üzerinde şarj edilmeye müsait aküler üretebiliyor. Bu sayede aküler yıllarca bakım gerektirmeden kullanım imkanı sunuyor.
 
         Tüm bunların ışığında; temizlenecek alanın büyüklüğü, kirlilik durumu, temizleme sıklığı ihtiyacı verileri ile öncelikli seçim elektrikli mi akülü mü zemin temizleme makinası seçileceğine karar verilmedir. Satın alma maliyeti hesaplanırken, makina kullanılırken harcanacak işçilik maliyeti de göz önüne alınmalıdır. Büyük bir alan için tercih edilen verimi düşük makina, işletmenin işçilik maliyetlerinin artmasına ve toplamda daha maliyetli olmasına sebep olmaktadır.          
23 51
© Edit Endüstriyel Makina A.Ş. - 2018