Temizlik Kimyasalları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Temizlik Kimyasalları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Temizlik Kimyasalları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından bir tanesi temizlik. Kişilerin bağışıklık sisteminin güçlü olması, kaliteli bir yaşam için bulunulan tüm ortamların doğru temizlik ürünleri ile ilgili hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmesi gerekiyor. İşte bu durumda da devreye temizlik kimyasalları giriyor. Çünkü temizlik yapılan tüm alanlarda içinde ürün özelliğine göre farklı bileşenler içeren kimyasallar kullanılıyor.

Adı üstünde bunlar kimyasal olduğu için son derece bilinçli ve doğru tercih yapmak gerekiyor. Öncelikle hangi amaç için nerede kullanılacak ise ona bir temizlik kimyasalı seçilmeli. Bileşenleri mutlaka kontrol edilmeli. Gerekir ise bu alanda bir uzmana danışılmalı. Alerjik ve/veya hassas bünyesi olanlar var ise kendileri kullanacak ise buna uygun bir ürün alınmalı. Son kullanma tarihine mutlaka bakılmalı. Olabildiğine çevreye, doğadaki diğer canlılara az zarar veren temizlik kimyasallarının gereksinim olduğu kadar alınmasına dikkat edilmeli.

Temizlik Kimyasal Çeşitleri

 Her ürün de olduğu gibi temizlik kimyasalları için de alt başlıklar mevcut. Endüstriyel anlamda ele alındığında ise bu alt başlıklar şu şekilde ifade edilebilir:  Bina bakım ve temizlik için olan kimyasallar. Oda bakım ve temizlik için olanlar ki bu ürünler hem evlerde, hem ofis ortamında rahatlıkla kullanılabilir türden olan kimyasallardır. Mutfak temizlik ve bakım kimyasalları. Bu malzeme de gerek profesyonel mutfaklarda, gerek ise evlerde kullanılabilir.

Tekstil için olan temizlik ve bakım kimyasalları. Bu ürün sadece tekstil atölyeleri ve fabrikaları için üretildiğinden başka yerde kullanılamaz. Kendisine has bir formülü vardır. Son olarak da araç temizlik ve bakım kimyasalları. Tüm araç tiplerinde kullanılabilen ama özellikle araçlar için geliştirilen temizlik kimyasallarıdır.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Tüm üstte belirtilen dışında temizlik kimyasalları seçerken bilinen markaların ürünleri, doğru ve güvenilir adreslerden satın alınmalı. Merdiven altı olarak tabir edilen ürünlerden uzak kalınmalı. İşin para kısmı son planda olmalı. Test edilmiş, onaylanmış olan temizlik kimyasallarının alınması gerektiği unutulmamalı. Kullanılmadığı zaman ise temiz, kuru bir alanda ağzı sıkıca kapalı bir biçimde yeniden kullanılana dek çocuklardan uzak bir biçimde tutulmalı.

 

 

23 51
© Edit Endüstriyel Makina A.Ş. - 2018