Otomatik Halı Yıkama Makinası Nasıl Olmalı?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Otomatik Halı Yıkama Makinası Nasıl Olmalı?

Otomatik Halı Yıkama Makinası Nasıl Olmalıdır?

Otomatik Halı Yıkama Makinesi Seçerken Dikkat Edilecek Faktörler:

Son 9-10 yılda hızla gelişen halı yıkama sektörü, halı yıkama firmalarını daha kısa sürede çok daha fazla etkili olan halı yıkama makineleri arayışına itmiştir. Kalitesi daha yüksek ve kısa sürede halı yıkayabilmek için otomatik halı yıkama makineleri ön plana çıkıyor. Sulu sistem halı yıkama Türkiye'de ortaya çıkıp dünya ya yayıldığından, sektörün ihtiyaç duyduğu halı yıkama makineleri Türkiye’de tasarlanıp üretilmeye başlanmıştır. Bu sektörün hızla büyümesi, eğitim ve bilgi eksikliği gibi nedenler otomatik halı yıkama makinelerine de yansımıştır. Bu yüzden otomatik halı yıkama makinelerinin iş görme yetisi açısından büyük sıkıntıları da yanında getirmiştir.

Otomatik Halı Yıkama Makinelerinin Başlıca Sorunları:

Otomatik halı yıkama makinesi üreten firmalara aşırı fazla talep geldiği için firmalar, makine nasıl olursa olsun satılıyor... gibi laflar söyleyerek makinelerin beklentileri karşılaması arka plana atılmıştır. O yüzden gerçek beklentileri karşılayacak ve güzel kalitede bir otomatik halı yıkama makinesi olmaması gibi sonuçları hiç düşünmemişlerdir.

Otomatik halı yıkama makinelerine çok talep olduğunu gören yeni girişimciler de otomatik halı yıkama makinesi imalatına başlamak istemişlerdir. Ama yukarıda bahsettiğimiz gibi ihtiyacı tam olarak karşılamayan otomatik halı yıkama makinelerinden çok farklı bir şey yapmayıp, hatta neredeyse aynısını yapmışlardır.

Aşırı istek doğrultusunda işlevselliği olmayan otomatik halı yıkama makineleri yapan firmalar sayesinde yanlış yanlışı doğurmuş, piyasada iş görme yetisi olmayan makinelerle dolup taşmıştır. Bunun yanı sıra piyasa Kaliteli hizmet üretmek için ortaya çıkan girişimciler ile dolmuştur. İstatistikler de göstermektedir ki bir makina alan halı yıkama işletmesinin ikinci bir makina ihtiyacında eski aldığı yerden almaması veya alma olasılığının çok düşük olması makinelerin kalitesiz olmasındandır.

Otomatik Halı Yıkama Makinelerinin Eksiklikleri:

Bu sektörde makine yapan üreticiler halı yıkamayı sadece fırçalamaktan ibaret sanmışlar, Ya da işlerine öyle gelmiş. İşe yarar bir makine sadece fırçalamak yerine halıdaki ölü tüyleri halıların tozunu almak zorundadır. Ayrıca bunun yanında kalıntı bırakmayan bir halı şampuanı kullanmak çok önemlidir. Güçlü bir makine ile sıkma işlemini gerçekleştirmenin yanında en önemlilerinden biri nemsiz ve iyi bir kurutma yapma adımlarını takip etmeleri gereken bir süreçtir.

Halıdaki ölü tüylerin alınması için otomatik halı yıkama makinelerinde gelberi sisteminin olması şart. Ama ne yazık ki halı yıkama makineleri üreten firmalar gelberi sisteminin koymuyor. Her ne kadar bu sistemin makinelere konması gerektiğinin firmalara anlatılmış olsa da sadece bazı firmalar göz boyamak için gelberi sisteminin koymuşlardır ama Türkiye’de işe yarayan bir gelberi sistemi ne yazık ki yok. Ayrıca Fırça tellerinin sertliği, fırçaları çeviren motorların yeterli güçte olması, fırçanın halı üzerine yeterli düzeyde baskı yapması. Fırça tellerinin halı yüzeyine dik açı yapması. Otomatik halı yıkama makinasının genel mekanik ve elektronik aksamlarının kalitesi, su ve deterjana temas eden yerlerin 304 kalite krom olması, otomatik halı yıkama makinası alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

 

 

 

 

 

23 51
© Edit Endüstriyel Makina A.Ş. - 2018