Otel Ekipmanları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Otel Ekipmanları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otel Ekipmanları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster iş amaçlı olsun, ister tatil ya da bir süreliğine konaklama zorunluluğundan dolayı, oteller insan yaşamında olan olgular arasındadır. Nitekim bu oteller de kendi içlerinde, mevcut özelliklerine göre 3 yıldızlı, dört yıldızlı, butik otel gibi farklı konseptlerde yer alırlar. Hatta iş amaçlı olanlar vardır. Plaj oteli olarak adlandırılanlar vardır. Hepsinde de otel ekipmanları olmazsa olmazlar arasında yer alan majör objelerdir.

Otellerde aşağıda belirtilen çok değişik türden otel ekipmanı bulunur ama bu ekipmanları alırken dikkat edilmesi gereken hususların en başında kaliteli olması gelir. Mutlaka bilinen, güvenilir markaların otel ekipmanları satın alınmalıdır. Kullanım amacına ve yerine uygun olarak ekipman seçimi bir diğer dikkat edilmesi gereken husustur. İşin toplamda maliyet kısmını da düşünerek gereksiz, kullanılmayacak ürünler alınmamalıdır. Yine otelin konseptine uygun seçimler yapılmalıdır. Kitsch bir görünümden olabildiğine uzak kalınması gerekir.

Temel Otel Ekipmanları Nelerdir?

Üstte dikkat edilmesi gereken hususlar ana hatları ile belirtildikten sonra temel otel ekipmanları nelerdir sorusuna şu yanıt verilebilir. Süpürgeler, zemin temizleme makineleri, mutfak malzemeleri, kağıt ve sabun dispenserleri, koku makineleri ve kokular, el kurutma üniteleri, çöp kovaları, yemek kahvaltı takımları, su ısıtıcılar, oteller için özel üretilen mini buzdolapları, profesyonel atık toplama sistemleri, halı yıkama makineleri, servis ve kat temizlik arabaları, saç kurutma ünitesi, havluluk ilk anda söylenebilecek olan otel ekipmanlarıdır.

Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Hangi tür bir otel ekipmanı olursa olsun işin para kısmı en son düşünülmesi gereken husustur. Arada oluşacak olan uyuma ( renk doku malzeme vb.) da dikkat edilmelidir. Gerekir ise bu alanda uzman olan bir iç mimar ya da danışmandan destek alınmalıdır. Temizlik ürünlerinde ise endüstriyel, ergonomik tasarımlı, işlevsel olanlar tercih edilmelidir. Yaşanan ekolojik kirlilikten dolayı çevre dostu ürünlerin alınması gerektiği de göz ardı edilmemesi gereken bir diğer husustur.

Ayrıca şartlar ne olursa olsun ikinci el olan otel ekipmanlarının hiçbiri alınmamalıdır. Mutlaka sıfır olan, ürünün özelliğine göre garantili ve/veya CE işaretli olanlar tercih edilmelidir.

 

23 51
© Edit Endüstriyel Makina A.Ş. - 2018