Halı Yıkama Makinelerini Kullanmadan Önce Eğitim Almak Şart Mıdır?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Halı Yıkama Makinelerini Kullanmadan Önce Eğitim Almak Şart Mıdır?

Halı Yıkama Makinelerini Kullanmadan Önce Eğitim Almak Şart Mıdır?

Halı yıkama makinesi kullanımı aslında zor değildir. Bu işe başlayan ve sektörde yeni olanların en tedirgin olduğu husus makine kullanımıdır. Elbette ki her elektronik eşyanın olduğu gibi halı yıkama makinesinin de kullanma talimatı bulunur. Bu talimatlara uymadığınızda olumsuz sonuçlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Eğitim alma süreci bu amaçla önemlidir. Hatta bazı firmalar tarafından makineleri kullanmak için eğitici seminerler verilmektedir. Sizlere sunacağımız püf noktalar ile halı yıkama makinesi kullanımı konusunda detaylı bilgi edinmiş olacaksınız. Bu sayede makinelerinizi uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.

Halı Yıkama Makinesi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makine içerisinde elektrik olduğundan dolayı olası elektrik çarpmalarına karşı halı yıkarken lastik çizme ve eldiven giyiniz. Arka kapağın kapalı konumda olması güvenliğiniz açısından önemlidir. Ayrıca yüksek voltaj gelmesi durumunda makine hasar görebilir. Bu sebeple makineyi çalıştırmadan evvel topraklama olmasına özen gösteriniz. Ayrıca voltajların dengesiz bir şekilde yayılması makinelerde ciddi sorunları da beraberinde getirir. Regülatör alarak işinizi garantileyebilirsiniz.

Halı yıkama makinesi kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de makinenin bakımlarının düzenli olarak yapılmasıdır. Herhangi bir sorun oluştuğunuzda kendiniz çözmeye kalkışmayınız. Çalışan parçalara makine çalışıyor iken müdahale etmeyiniz ve baskı ayarını halıların kalınlık ya da incelik durumlarını göz önünde bulundurarak yapınız.

Halı Yıkama Makinesi Kullanımında İp Uçları

Makinelerde konveyör adı verilen bir bant bulunmaktadır. Bu bant şayet kayıyorsa merdaneyi çevirmek sureti ile düzeltebilirsiniz. Şayet halılarda yırtık varsa bu halıları makinelere yerleştirmeyiniz. Takılma problemi yaratabilir. Makine çalışıyor haldeyken programları değiştirmek de çeşitli sorunlar yaratabilmektedir. Bazı yıkamacılar kolaylık olması açısından birlikte birkaç halı yıkamak istemektedir. Ancak halıların kalınlık ve cinsleri farklı ise kesinlikle aynı anda yıkamayınız.

Halı yıkama işi mevsimlik bir iş olarak ifade edilmektedir. Kış aylarında iş yoğunluğu çok fazla olmamaktadır. Kışın suyun donması halinde makineyi çalıştırmanız tavsiye edilmez. Konveyör ve pompalarda yer alan buzların çözülmesini beklemelisiniz. Ayrıca halıların saçakları varsa yıkama işlemini de buna göre bir ayar tercih etmelisiniz.

 

 

 

23 51
© Edit Endüstriyel Makina A.Ş. - 2018